More

  Земјотрес со јачина од 3,6 степени ја погоди Босна и Херцеговина

  spot_img

  Денеска во 12:29 часот земјотрес со јачина од 3,6 степени е регистриран во Босна и Херцеговина, со епицентар на 17 километри северно од Зеница и 11 километри југозападно од Жепче, соопшти ЕМСЦ.

  Тресењето на земјата се почувствува во околината на Зеница, Тешњ, Теслиќ, Какањ, Нови Травник, Вогошче, Тузла, Градачац, дури и во соседна Хрватска, во Славонски Брод.

  Според очевидци во градовите каде што се почувствувал земјотресот, тресењето на земјата било „брзо, но силно“.

  „Одлично се чувствуваше, 12 кат Зеница, мебелот се нишаше“.

  „Како некој вид на удар, не се потресе многу, но одеднаш многу силно и за кратко време“.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img