More

  Земјата, единствена во светот покрај Ватикан, во која разводот е незаконски

  spot_img

  Неверојатна природа, околу седум илјади острови, од 120 до 180 различни јазици, островот Камигуин кој има повеќе вулкани (седум) отколку градови (пет), секој ден по најмалку 20 земјотреси (за среќа слаби)… Ова се сите неверојатни факти за Филипините, а меѓу нив е и фактот дека оваа католичка земја е единствената во светот покрај Ватикан каде разводот не е легализиран.

  Додуша, оние кои сакаат развод можат да побараат од судот да го поништи бракот или да го прогласи за ништовен, но постапката е скапа, крајно одзема време, а најлошо од се е што властите можат да се жалат на одлуката за поништување или ништовност.

  Една од жртвите на таквата ситуација е Сибонга, чија приказна ја објави порталот Филстар Глобал и која повеќе од 10 години се обидува да го распушти бракот на кој родителите ја принудиле откако забременила. Имено, нејзината правна битка започнала во 2012 година, кога поднела барање до судот за развод поради „психолошка неспособност“ на нејзиниот сопруг, што може да биде еден од основите за поништување.

  По пет години и 3.500 долари судски трошоци, судијата конечно се согласи. Но, олеснувањето беше краткотрајно – правниот застапник на владата задолжен за заштита на институцијата брак успешно ја обжали одлуката во 2019 година. Сибонга потоа поднесе жалба до Апелациониот суд, но сè уште ја чека одлуката.

  „Не разбирам зошто мора да биде толку тешко. Зошто законот не казнува нас, оние кои доживеале страдање, напуштање и злоупотреба? Се што сакаме е да бидеме слободни“, изјави оваа мајка на три деца.

  Работат на нов закон
  Но, таа категорија на луѓе на Филипините има моќен непријател – Католичката црква, која се противи и на контрацепцијата и на абортусот. Околу 78 отсто од 110-те милиони жители на Филипините се католици, а многу политичари се плашат да се соочат со црквата за чувствителните прашања, пишува Филстар Глобал. Сепак, работите се менуваат малку. Во 2018 година, Претставничкиот дом усвои нацрт-закон за развод кој подоцна заглави во Сенатот. Тоа беше првпат предлогот да стигне толку далеку. Се менува и ставот на општеството. Според истражувањето од 2005 година, 43 отсто од Филипинците го поддржуваат разводот „за неповратно разделени парови“, додека 45 отсто се против.

  Истото истражување од 2017 година покажа дека 53 отсто биле за, а само 32 отсто биле против. Се уште е во тек нов обид за легализирање на разводот. Законодавците кои работат на тоа тврдат дека тие не уништуваат ниту еден брак, туку дека разводот е резервиран за бракови кои се толку нефункционални што не можат да се поправат и дека легализацијата ќе обезбеди заштита на жените и нивните деца од семејно насилство.

  Дополнителен проблем е што скапиот и долготраен правен процес на поништување им дава ветер во грбот на разни измамници. Ветуваат брз онлајн процес без да се појават на суд. Низа огласи се шират и на Фејсбук. Една жртва изјави за новинската агенција АФП дека платила 2.400 долари за услуга за откажување што се покажало дека е измама.

  Зачувување на традиционалниот концепт на брак
  Црквата, пак, не попушта. На пример, Џером Сецилано од Филипинската бискупска конференција тврди дека Филипините треба да се гордеат со фактот дека тоа е единствената земја освен Ватикан која се придржува до традиционалниот концепт на брак. А исто така вели дека во врската секогаш ќе има несовршености и дека разводот од партнер кој е насилен само би придонел за ширење на насилството затоа што тогаш би го злоупотребил следниот партнер. Вие всушност не ја лекувате болеста, рече тој.

  Таа двапати се обидела да се самоубие
  Сибонга од нашата приказна инаку беше воспитана во католички дух, но престана да оди во црква за да избегне обвинувања за прељуба. Имено, таа веќе подолго време е во друга врска, но не може да се омажи за сегашниот партнер додека не се разведе.

  „Луѓето мислат дека сум грешник затоа што технички сè уште сум оженет. Тие навистина веруваат дека она што Бог го споил не може да се одвои. Навистина? Дури и ако сопругот се обиде да те убие, и после се што направил, разводот не е дозволен?“, прашува таа. За неа, тврди таа, бракот бил траума и два пати се обидела да се самоубие.

  Чиле го легализираше разводот во 2004 година.
  Филипините не се единствената „необична земја“ кога станува збор за развод. Ирска го легализираше разводот во 1997 година, дотогаш тоа беше забрането со Уставот. Чиле го легализираше дури во 2004 година. Во Јапонија разводот е брутално едноставен, формуларот буквално се пополнува, освен ако не се работи за деца, бидејќи таа земја наводно не ја признава опцијата за заедничко старателство. Исто така, во Јапонија, жените морале да чекаат шест месеци по разводот за повторно да се венчаат. Од 2016 година треба да чекаат 100 дена, но само доколку се бремени во моментот на разводот – причината за оваа одредба е да се избегнат формално-правните недоразбирања за татковството. Многу е интересно што во американската сојузна држава Делавер бракот може да се прогласи за ништовен доколку сте стапиле во него врз основа на игра со предизвик.

  Најмногу разводи на Малдиви
  Какви се статистиките

  Во врска со тоа, порталот Wisewater во својот преглед на разводите низ светот наведува дека Малдивите имаат најголем број разводи во светот со 5,5 разводи на 1.000 луѓе. Втор е Гуам со 4,3, а трета Русија со 3,9 разводи на 1.000 луѓе, пренесува Путникофер.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img