More

  Земан се спротивстави на одлуката на владата да не ги прими Русите кои бегаат од мобилизација во Чешка

  spot_img

  Чешкиот претседател Милош Земан се спротивстави на одлуката на владата да не ги прими Русите кои бегаат од мобилизација во Чешка и денеска во интервју за телевизијата Прима предупреди дека луѓето што бегаат од Русија не се безбедносен ризик и оти треба да им се дадат хуманитарни визи.

  – Мислам дека треба да им дадеме хуманитарни визи на тие луѓе, како и на украинските бегалци. Човек што бега од Русија не е безбедносен ризик. Оваа мобилизација опфаќа милион луѓе, па сосема е јасно дека е топовско месо со сѐ што оди со тоа – рече чешкиот претседател.

  Шефот на дипломатијата, Јан Липевски пред неколку дена изјави дека Чешка нема да дава хуманитарни визи за Русите кои бегаат од мобилизација бидејќи не ги исполнуваат условите, но премиерот Петр Фијала го коригира својот министер и рече дека Прага ќе ги третира потенцијалните руски дезертери како и сите други луѓе кои бараат азил во Чешка.

  – Ако некој дојде, неговото барање ќе биде разгледано во рамките на стандардната процедура за добивање азил. Нема сигнали за прилив на Руси кои би сакале да ја избегнат владината мобилизација – рече чешкиот премиер.

  Чешка, како прва членка на Европската унија, самоиницијативно го суспендираше издавањето визи за руските граѓани, ден по рускиот напад на Украина, на 25 февруари. Подоцна го прошири и на Белорусија, а единствен исклучок се хуманитарните визи, меѓу кои и оние за прогонетите противници на властите во тие две земји.

  Земан во денешното интервју за ТВ Прима оцени и дека во Русија „е можна промена на режимот, без разлика дали тоа ќе го иницираат бизнисмени или армијата” и оти споредбите меѓу рускиот претседател Владимир Путин и Адолф Хитлер се неправедни.

  – Армијата покажа толку голема неспособност што нема да биде иницијатор за никаква промена, можностите на бизнисите се ограничени со санкции, а не зборувам за одземање на јахти. Доколку дојде до политички промени тоа го гледам како притисок од деловните кругови – рече Земан.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img