More

  Зеленски за притисоците од Кина. Пекинг ги негира обвинувањата

  spot_img

  Атмосферата пред претстојната мировна конференција за Украина се засилува. Украинскиот претседател Володимир Зеленски е видно незадоволен од одлуката на Кина да ја одбие поканата за конференцијата. Тој ја обвини дека се обидува да спречи други земји да учествуваат. Пекинг ги отфрла неговите тврдења.

  Кина денеска ги отфрли обвинувањата на украинскиот претседател Володимир Зеленски дека се обидува да ги спречи земјите да учествуваат на мировната конференција за Украина, што ќе се одржи во средината на јуни во Швајцарија. Сепак, Пекинг е критичен кон конференцијата, бидејќи смета дека без учество на Москва, таа нема да има важна улога во враќањето на мирот.

  „Во однос на мировните преговори, позицијата на Кина е фер и праведна. Таа не е насочена кон ниту една трета земја, и секако не е насочена Швајцарија да биде домаќин на мировниот самит“, рече портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи Мао Нинг на прес-конференција. Таа додаде дека Пекинг не врши никаков притисок врз другите земји во врска со конференцијата, пренесува француската новинска агенција АФП.

  Со ова Пекинг одговори на обвинувањата на Зеленски, кој во неделата на маргините на безбедносната конференција Шангри-ла во Сингапур изјави дека Кина се обидува да ги спречи земјите да учествуваат на мировната конференција.

  Домаќин на мировната конференција за Украина ќе биде Луцерн, Швајцарија, меѓу 15 и 16 јуни. Швајцарската влада, која го организира настанот на барање на Украина, соопшти дека поканила 160 делегации, но Русија не е меѓу нив. Според Зеленски, учеството досега го потврдиле повеќе од сто земји и организации. На конференцијата се очекува да учествува и Словенија.

  Во изминатите денови Зеленски постојано ги покануваше да учествуваат претседателите на САД и Кина. Во светло на ова, Кина во петокот објави дека најверојатно нема да присуствува на мировната конференција, бидејќи Русија нема да учествува на неа. Во исто време, таа објасни дека без учеството на Москва, конференцијата немаше да одигра важна улога во враќањето на мирот во Украина.

  Во меѓувреме, Зеленски при денешната посета на Манила им се заблагодари на Филипините што го потврдија учеството на претстојната конференција во Швајцарија. На средбата со својот филипински колега Фердинанд Маркос, тој исто така најави дека Украина планира да отвори амбасада во Манила оваа година, пренесува германската новинска агенција dpa.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img