More

  Зеленски го смени Залужни, па го прогласи за „херој на Украина“

  spot_img

  Володимир Зеленски денеска му го додели орденот „Херој на Украина“ на поранешниот врховен командант на армијата, генерал Валериј Залужни, еден ден откако беше разрешен со најголемата реконструкција досега во војната со Русија. Залужни, популарна личност која ги надгледуваше воените напори на Украина во текот  на руската инвазија, вчера беше сменет од командантот на копнените сили, генерал-полковник Олександр Сирски.

  Одлуката на Залужни да му се додели највисоката државна награда на Украина е знак дека тимот на Зеленски се обидува да сигнализира единство и почит кон Залужни откако тој беше симнат од позицијата командантот на вооружените сили. Одлуката беше објавена на веб-страницата на претседателот.

   

  Анкетите покажаа дека Залужни ужива поголема доверба во јавноста од Зеленски. Сè уште нема цврсти податоци за реакцијата на јавноста за неговото отпуштање, но многу Украинци на социјалните мрежи отворено ја доведуваат во прашање одлуката за негово разрешување од командант на вооружените сили.

  Трансферот на војската следи по неколкумесечните шпекулации за јазот меѓу двете најистакнати воени личности во Украина во врска со нивните визии за војната против Русија, која за неколку дена ќе влезе во третата година. При објавувањето на промените вчера, Зеленски рече дека нема политика во потегот и дека чувствува потреба за обнова на вооружените сили по неуспехот на украинските копнени операции во 2023 година.

  Украинските сили започнаа контраофанзива минатото лето, но не успеаја да ги пробијат добро одбранетите руски линии.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img