More

  Половина тон кокаин пронајден во Неспресо, компанија: „Нашите производи се безбедни“

  spot_img

  Швајцарската полиција соопшти дека запленила 500 килограми кокаин во пратката кафе што пристигнала во фабриката Неспресо.Работниците во фабриката лоцирана во градот Ромонт веднаш повикале полиција откако пронашле бел прав во вреќи со зрна кафе. Властите потоа ја пронашле дрогата во уште пет контејнери, а првичната истрага покажува дека пратката пристигнала од Бразил.

  Неспресо веднаш ги објави популарните капсули за кафе и рече дека не треба да се грижат дека ќе бидат контаминирани со лекови. „Сакаме да ги увериме нашите клиенти дека сите наши производи се безбедни за консумирање“, велат тие.

  Запленетиот кокаин е 80 отсто чист и има проценета улична вредност од околу 53 милиони долари, пишува Би-би-си.

  „Ова е голема заплена за нашиот кантон, може да се каже извонредна“, рече Марк Андреј, шеф на обезбедувањето.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img