More

  Здравствена состојба која се влошува во текот на летото

  spot_img

  Освен што треба да ја заштитиме кожата од сончевите зраци, треба да се грижиме и за стапалата во текот на летото. Тоа е затоа што овој дел од телото може да стане склон кон габични инфекции.

  Генералниот лекар и консултант во научната фондација Skin Life, д-р Ниса Аслам, ги предупреди луѓето да бидат свесни за симптомите предизвикани од габите кои напредуваат во топли и влажни услови.

  Спортското стапало може да доведе до различни симптоми како што се интензивно чешање, плускавци, испукана или лупење на кожата и црвенило.

  „Иако го доби своето име поради распространетоста меѓу спортистите кои делат валкани подови во соблекувалните, всушност не мора да спортувате за да добиете спортско стапало“. „Состојбата напредува во влажни и топли средини, како што се чевли и чорапи каде што стапалото се поти“, рече докторот.

  Таа истакнува дека инфекцијата расте и опстојува благодарение на консумацијата на кератин, вид на протеин кој се наоѓа во вашата коса, кожа и нокти. Спортското стапало е многу заразно и може да се прошири на други делови од телото кога ќе дојде во контакт со него, пренесува Danas.rs.

  „Почесто е кај оние кои поминуваат многу време боси во јавност, како и кај оние со оштетена кожа, можеби поради егзема или псоријаза“, вели Аслам.

  Состојбата обично се влошува во лето, бидејќи многумина се боси, но и поради зголемено потење. Затоа таа советува да се користат антигабични креми или масти, производи кои содржат клотримазол, миконазол, тербинафин или толнафтат.

  На погодената област треба да се нанесува маст или крем два пати на ден. Исто така, корисно е да ги одржувате стапалата суви колку што е можно почесто.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img