More

  Русите тврдат дека го спречиле обидот на Украина да киднапира стратешки бомбардер

  spot_img

  Официјални лица на руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) спречија обид на Украина да организира киднапирање на руски стратешки бомбардер Ту-22М3, соопшти службата во понеделникот.

  „Украинската разузнавачка служба имаше намера да регрутира руски воен пилот за парична награда и за доделување италијанско државјанство, со цел да го приземји ракетниот носач во Украина“, објави ФСБ на својата веб-страница.

  Ројтерс не можеше независно да ги потврди тврдењата.

  Нема коментари од Украина.

  За време на операцијата, Русија добила информации кои им помогнале на руските сили да го нападнат аеродромот Озерне во северозападна Украина, се додава во соопштението на ФСБ.

  Ројтерс забележува дека не е јасно кога се случила наводната операција или наводните напади на аеродромот Озерне во Житомир, Украина.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img