More

  Заострување на односите: Северна Кореја наводно лансирала крстосувачки ракети

  spot_img

  Односите меѓу двете Кореи во последно време се затегнати. Северна Кореја денеска истрела неколку крстаречки ракети на отворено море, соопшти војската на Јужна Кореја.

  Според Генералштабот во Сеул, проектилите паднале во морето меѓу Корејскиот полуостров и Кина, а Јужна Кореја ги проучува деталите во соработка со САД, јавуваат странските новински агенции.

  Северна Кореја е предмет на меѓународни санкции поради нејзиното нуклеарно оружје и ракетна програма. За разлика од балистичките ракети, санкциите на ОН против Пјонгјанг не забрануваат тестирање на крстосувачки ракети.

  Крстосувачките ракети обично се на млазен погон и летаат на помала височина од пософистицираните балистички ракети, што го отежнува нивното откривање и пресретнување.

  Северна Кореја ги тестираше крстосувачките ракети во време кога Јужна Кореја спроведува 10-дневна вежба за инфилтрација на специјалните сили долж нејзиниот источен брег поради сериозната безбедносна ситуација. Според јужнокорејската морнарица, цитирана од француската новинска агенција АФП, вежбата ќе продолжи до четврток.

  Влошување на односите
  Односите меѓу двете Кореи во последно време многу се затегнуваат. Во текот на изминатите две години, Северна Кореја значително го зголеми бројот на тестирања на ракети и наведувани ракети и ја интензивираше својата реторика против Јужна Кореја и САД. Двете страни, исто така, ги откажаа клучните договори за намалување на тензиите и зајакнување на граничната безбедност. САД и Јужна Кореја ја зајакнаа воената соработка и веќе изведоа неколку заеднички воени вежби.

  Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун постојано повикуваше на зголемени подготовки за војна, а минатата недела тој ја нарече Јужна Кореја главен непријател на неговата земја и се закани со војна во случај на територијални прекршувања. Како одговор, јужнокорејскиот претседател Џун Сук Јеол му рекол на својот кабинет дека Јужна Кореја ќе одговори насилно доколку биде испровоцирана од северниот сосед.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img