More

  Заложник кој осум месеци беше заробен: Не покриваа со ќебиња кога беше топло

  spot_img

  Семејството на еден од заложниците спасен во израелската операција за време на викендот објави дека претрпел психичко малтретирање во текот на осумте месеци додека бил заробен од Хамас во Газа, пишува Си-Ен-Ен.

  Андреј Козлов (27) беше спасен заедно со Ноа Аргамани (25), Алмог Меир Јан (21) и Шломи Жива (40) за време на рацијата во бегалскиот камп Нусејрат во центарот на Газа во саботата.

  Козлов и другите заложници Хамас ги држеше во две цивилни згради во густо населена област. Израелските одбранбени сили (ИДФ) соопштија дека рацијата била извршена во двете згради истовремено од страв дека киднаперите ќе убијат некои од заложниците доколку дознаат дека операцијата се одвива.

  Руски државјанин, Козлов се преселил во Израел пред речиси две години. Тој работеше како обезбедување на музичкиот фестивал „Нова“ на 7 октомври кога беше киднапиран и одведен во Газа, според Си-Ен-Ен.

  Во интервју за Си-Ен-Ен, семејството на Козлов откри некои детали за голготата низ која поминале нивниот син и брат, вклучително и дека тој првично верувал дека израелските сили кои го спасиле биле испратени да го убијат.

  „Се трудеа да не остават физички траги…
  Таткото на Козлов, Михаил Козлов, рече дека неговиот син бил „многу исплашен“ затоа што милитантите на Хамас со месеци лажно зборувале дека „Израел сака да ги убие сите“, тврдејќи дека „тие биле проблем за Израел“.

  „Му беше кажано дека Израел сака да го убие. Не му е јасно зошто дојде личната карта. Се плашеше дека ИД дошле да го убијат. Му требаше време да сфати дека дошле да го спасат“.

  Михаил рекол дека неговиот син нема да ги открие сите начини на кои бил малтретиран, но рекол дека „не го третирале како човек“.

  „Би рекол дека го казнувале за секое однесување за кое сметале дека е погрешно“, рече тој.

  Еден од примерите што ни ги наведе Андреј е дека во најжешкото време од денот го покривале со ќебиња“, вели тој.

  „Тоа е многу тешко искушение. Да се ​​дехидрираме за време на жештините“.

  Неговиот брат Дмитриј рече: „Тие се обидоа да не остават никакви физички траги… Но сепак ќе го казнат на овој или оној начин. Многу често за тривијални работи“.

  Му било кажано, вели, да не зборува на хебрејски, туку да шепоти на англиски.

  Трогателна прва средба – пукна во солзи
  Опишувајќи ја нивната повторна средба, Михаил рече дека првата средба била многу трогателна…

  „Очекувавме да имаме радосна средба, но наместо тоа, тој клекна, пукна во солзи и тоа беше многу трогателно за нас“, додава тој.

  Дмитриј рече дека неговиот брат се чувствува должен кон Израел.

  Со спасувањето на четворицата заложници, 116 остануваат во Газа од нападот на 7 октомври. Се верува дека 41 се мртви.

  Михаил рече дека е за ослободување на преостанатите заложници со какви било средства – преговори или понатамошна воена акција.

  Лекарот задолжен за лекување на заложниците изјавил и дека тие биле тепани додека биле во заробеништво на Хамас во Газа.

  „Тоа беше грубо, сурово искуство, со многу злоупотреба, речиси секој ден“, изјави д-р Итаи Песах за Си-Ен-Ен. „Секој час, и физичка и ментална и други видови на злоупотреба и тоа е нешто што е неразбирливо“.

  Песах рече дека осумте месеци поминати во заробеништво „изнеле значителна штета врз нивното здравје“ и покрај тоа што првично се појавиле во добра состојба, сите биле неухранети. „Тие немаа протеини, па нивните мускули беа крајно потрошени“.

  Тој рече дека заложниците му рекле дека биле преместени неколку пати. Залихите со храна и вода беа нестабилни.

  Имаше периоди во кои речиси воопшто не добиваа храна“, нагласи тој.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img