More

  Задоволен Ким Џонг Ун: Северна Кореја тестираше ракетен фрлач со повеќе цевки

  spot_img

  Северна Кореја тестираше ракетен фрлач со повеќе цевки со истрелување проектил од 240 милиметри. Надлежните го оценија експериментот како задоволителен.

  Северна Кореја денеска тестираше ракетен фрлач со повеќе цевки направен во новооснована компанија од одбранбената индустрија.

  Пријателите Александар Вучиќ и Зоран Јанковиќ
  МНР беше вознемирено од ненајавената посета на Вучиќ на Јанковиќ
  СЛОВЕНИЈА
  05:20 часот
  6
  Лидерот Ким Џонг Ун и неколку високи членови на Централниот комитет присуствуваа на лансирањето на ракетата од 240 милиметри, јавуваат странските новински агенции.

  Според севернокорејската новинска агенција KCNA, надлежните органи го оцениле тестот како многу задоволителен, а се вели дека ракетниот систем со нова технологија претставува „стратешка промена“ во контекст на зајакнување на севернокорејската артилерија.

  Претходно во текот на неделата, Северна Кореја лансираше нова балистичка ракета во Источното Море, познато и како Јапонско Море, и покрај тоа што беше забранета со меѓународните санкции.

  Во март, нејзиниот сојузник Русија стави вето на предлогот за резолуција во Советот за безбедност на Обединетите нации за продолжување на мандатот на панелот експерти што помага да се надгледува спроведувањето на санкциите. Сепак, овие остануваат на сила.

  Тензиите ескалираа подолго време
  Тензиите на Корејскиот полуостров се високи веќе подолго време. Во изминатите две години, Северна Кореја значително го зголеми бројот на тестирања на ракети и наведувани ракети и ја засили својата реторика против Јужна Кореја и САД.

  Како одговор, Вашингтон и Сеул ја зајакнаа воената соработка и одржаа неколку заеднички воени вежби, кои Пјонгјанг ги критикуваше како подготовки за напад на Северна Кореја.

  RAKETA, VEČCEVNI RAKETOMET, SEVERNA KOREJA
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img