More

  Зачин кој навистина ги согорува висцералните маснотии

  spot_img

  Научниците го открија најдоброто време за вечера за подобро да согоруваме калории и да останеме сити до утро.

  Зачините кои ги користиме за да им дадеме на нашите јадења малку пикантен вкус, исто така, можат да ни помогнат да ги изгубиме вишокот килограми, но можат да помогнат и во варењето.

  Најефективниот зачин за согорување маснотии е чили пиперката, чии придобивки не се ограничени само на губење маснотии, туку може да ни помогне значително да го намалиме ризикот од срцеви заболувања.

  Улогата на чили пиперките во согорувањето на висцералните маснотии
  Висцерална маст е масното ткиво кое се депонира во абдоминалната област помеѓу внатрешните органи: црниот дроб, желудникот и цревата.

  Сепак, неговото отстранување не е само естетско прашање, бидејќи неговото присуство може да доведе до развој на сериозни патологии како што се дебелина, дијабетес и други метаболички проблеми.

  Чили пиперките помагаат во согорувањето на висцералните маснотии благодарение на содржината на капсаицинот, хемиско соединение кое благотворно делува на метаболизмот на човечкото тело, пренесува Нови лист.

  Истражувачите администрирале четири милиграми капсаицин на група од 75 здрави возрасни лица во период од 12 недели за да ги проучат промените во телесните масти за време на испитувањето.

  На крајот од пробниот период, телесните масти се намалија за 6,68 отсто, па експертите заклучија дека капсаициноидите се особено корисни за согорување на масна маса.

  И покрај охрабрувачките резултати, истражувачите рекоа дека се потребни дополнителни истражувања за да се истражат целосните физиолошки, метаболички и фармаколошки придобивки од земањето капсаициноиди.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img