More

  „Забраната на рускиот гас ќе ја доведе Германија до најтешката криза од Втората светска војна“

  spot_img

  Шефот на германскиот хемиски гигант БАСФ предупреди дека најголемата европска економија се соочува со криза без преседан доколку целосно ја запре трговијата со Русија или го забрани увозот на руски гас и нафта.

  „Ова може да ја доведе германската економија до најлошата криза од крајот на Втората светска војна“, рече Мартин Брудермилер за неделното издание на „Франкфуртер алгемајне цајтунг“, кое беше видено од ДПА пред да биде објавено.

  Брудермилер предвидува дека многу помали и средни компании нема да ја преживеат оваа криза.

  Шефот на БАСФ ги отфрли европските повици за бојкот на руската енергија.

  „Дали сакаме да ја уништиме целата наша економија со отворени очи? Сè што изградивме со децении? Мислам дека таков експеримент би бил неодговорен“, рече тој, додавајќи дека малку луѓе во Германија сфаќаат колку тешки би биле последиците од таквите одлуки.

  Целосен мораториум на купувањето на руски природен гас би бил можен само „за четири до пет години“, предупреди Брудермилер, велејќи дека алтернативните извори на енергија, како што е гасот ЛНГ од САД, не може да се воспостават преку ноќ.

  Шефот на германската корпорација исто така рече дека властите нема да можат финансиски да ги ублажат последиците од недостигот на гас бидејќи едноставно нема да можат да си го дозволат тоа: „Опсегот за кој зборуваме е многу поголем од оној од коронавирусот. пандемски.”

  Тој исто така нагласи дека намалувањето на производството во БАСФ нема да влијае само на 40.000 вработени во компанијата, туку и на целиот свет.

  „Креираме производи кои се на почетокот на синџирите на снабдување“, рече тој.

  „На крајот на денот се зависи од нас, од храна до лекови.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img