More

  За време на посетата на Гутереш, Киев беше погоден со два проектила

  spot_img

  Киев беше погоден од два руски ракети за време на посетата на генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш, изјавија украинските власти во петокот, додека Западот верува дека битките за Мариупол и другите области на исток и југ може да бидат одлучувачки за исходот на војната.

  Русија ги повлече своите сили во близина на Киев минатиот месец и започна голем напад врз Донбас, но вчерашните експлозии во Киев откако Гутереш ги заврши разговорите со претседателот Володимир Зеленски покажаа дека главниот град и понатаму е ранлив.

  Проектилите паднале врз централниот кварт на градот Шевченко, а најмалку 10 лица се повредени.

  „Мораме да останеме будни. Не смееме да мислиме дека војната е завршена“, рече Зеленски.

  Украинските генерали истакнуваат дека Русија ги интензивира нападите врз Донбас и дека огнот од „руските окупатори“ доаѓа од сите страни.

  Киев бара од Запад тешко оружје, а американскиот претседател Џо Бајден побара од Конгресот зелено светло за 33 милијарди долари воена и хуманитарна помош.

  „Мораме да ја поддржиме Украина во борбата за нејзината слобода. Цената на оваа борба не е евтина, но попуштањето на агресијата би било поскапо“, рече Бајден.

  САД, кои воведоа строги санкции кон Русија со своите сојузници, се надеваат дека Украинците не само што ќе го отфрлат рускиот напад на исток, туку и дека руската армија ќе ослабне за таа повеќе да не претставува закана за соседите.

  Москва тврди дека НАТО, користејќи ја Украина, ја води својата „посредничка војна“ против Русија и најави одмазда. Тој предупредува и на значителна ескалација поради украинските напади на руска територија.

  Русија во четвртокот го предупреди Западот дека ќе има жесток воен одговор на секој понатамошен напад на руска територија, обвинувајќи ги САД и нивните клучни европски сојузници дека отворено ја повикуваат Украина да ја нападне Русија.

  „Западот отворено го повикува Киев да ја нападне Русија, вклучително и со оружје што пристигна од земјите на НАТО“, изјави за новинарите во Москва портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захаров.

  „Не ве советувам дополнително да го тестирате нашето трпение“, додаде таа.

  Руското Министерство за одбрана во вторникот соопшти дека доколку нападите продолжат, Москва ќе ги таргетира центрите за одлучување во Украина, вклучително и оние каде западните советници му помагаат на Киев.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img