1.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Русите одржуваат нуклеарни вежби

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Руските нуклеарни сили одржуваат вежби во провинцијата Иваново, североисточно од Москва, објави во средата новинската агенција Интерфакс, повикувајќи се на руското Министерство за одбрана.

Околу 1.000 војници се обучуваат за интензивни маневри користејќи повеќе од 100 возила, вклучително и фрлачи на интерконтинентални балистички ракети Јарс, соопшти Министерството.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

ЕУ е стратешки приоритет на Владата, реформските процеси ќе се интензивираат

Европската Унија е стратешки приоритет на Владата. Владеењето на правото ќе остане во фокусот на институциите за брз напредок во преговорите. Вицепремиерката Славица Грковска во...

МВР – Извадок на дел од дневните настани 30.01.2023

На 29.01.2023 во 19.20 часот на ул.„Трајко Николоски“ во Прилеп, полициски службеници од СВР Битола-ОВР Прилеп го лишиле од слобода Џ.П.(40) од Прилеп. Тој...

Најмалку 28 загинаа, а 150 се повредени во Пакистан

Најмалку 28 лица загинаа, а повеќе од 150 се повредени во експлозија во џамија во пакистанскиот град Пешавар. Експлозијата се случи кога џамијата беше...
spot_img
spot_img
spot_img