More

  Вулин: Политиката на Западот е таква што Србите мора да бидат уништени

  spot_img

  Сенаторот на Република Српска, Александар Вулин изјави дека политиката на Западот е таква што „Србите мора да бидат уништени“ за да се направи Западен Балкан според нивните стандарди и посочи дека „сега е потребно српско единство“.

  Вулин наведува дека резолуцијата на Генералното собрание на ОН никого не обврзува, но дека има политичка сила и дека Србија може да биде тужена и да бара воени репарации.

  Тој вели дека шансите Србија да не биде изгласана во Генералното собрание на ОН се „речиси непостоечки“ бидејќи за нејзино усвојување е потребно просто мнозинство, а, како што смета, ќе ја поддржат ЕУ, земјите од НАТО и исламскиот свет.

  „Влегуваме во пеколно време во кое по секоја цена е потребно единство. Политиката на Западот е таква што Србите мора да бидат уништени. Тие се надеваа дека се е готово на 5 октомври и дека никој никогаш повеќе нема да се појави да каже: „Ние сме Срби“, изјави Вулин за ТВ Пинк.

  Тој оцени дека Србија и Република Српска немаат друг избор освен да бидат рамо до рамо.

  Вулин изјавил дека германската политика ги следи зборовите на Бизмарк, кој, како што се тврди, рекол дека „секоја Србија е преголема“, и посочи дека сега не ја сакаат Србија со Војводина и дека е ревизија на Втората светска војна. на местото на настанот.

  „Ако ја пуштиш Република Српска да си оди, мислиш дека нема да дојдат овде / во Србија/? Сите западни сценарија за мир на Балканот подразбираат уништување на таканаречениот српски фактор, слабеење на српската држава, уништување на Србите во Република Српска, нивно исклучување од политичкиот живот во Црна Гора и признавање на т.н. наречен Косово“, вели Вулин.

  Вулин рече дека Република Српска „ги има сите елементи да опстане и да трае и посочи дека Србите во Република Српска не сакаат да живеат под туѓа администрација, како и дека Српска не е создадена во Дејтон по волја на големите сили, но со борбата на српскиот народ да има нешто што е најблиската држава што може да се најде на запад од Србија“.

  Не може некој Германец да дојде и да ја укине Република Српска, рече Вулин и нагласи дека Република Српска не може да се укине бидејќи е меѓународно правен субјект, за разлика од Косово.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img