More

  Вучиќ во Скопје се сретна со регионалните лидери во рамките на процесот Брдо-Бриони

  Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска во Скопје се сретна со регионалните лидери во рамки на самитот на процесот Брдо-Бриони.

  Вучиќ беше пречекан од претседателот на Северна Македонија, Стево Пендаровски, како домаќин на самитот, како и од копретседавачите на самитот – претседателката на Словенија, Наташа Пирц Мусар и претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, чиј земјите како членки на Европската унија го иницираа процесот Брдо-Бриони со цел да се забрза европската интеграција на другите земји од Западен Балкан“.

  „Една од поважните теми ќе биде продолжувањето на сеопфатните политички, економски и социјални реформи, кои ќе ги задржат младите во овие области, што дополнително ќе обезбеди просперитет, стабилност и напредок на цела Европа“, напиша Вучиќ на Инстаграм.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img