More

  Во зоолошката градина седум години грешат: Не е тој – таа е

  spot_img

  На вработените во зоолошката градина во Јапонија им биле потребни седум години да утврдат дека не е тој, туку таа.

  Чуварите забележале дека нилскиот коњ Ген Чан (12) не се однесува како типичен мажјак, па бил направен ДНК тест.

  Резултатот од тестот бил дека тој не е машко, туку женско, пренесува Би-би-си.

  Ген-чан пристигнала во Осака од Мексико во 2017 година, а во царинските документи било наведено дека таа е машко.

  Меѓутоа, зоолошката градина Осака Теноџи минатата недела на својата веб-страница ја потврди веста за овој вистински секс на нилскиот коњ.

  Се вели дека Ген-чан пристигнала во нивната зоолошка градина од Африка Сафари Животинскиот парк во Мексико кога имала пет години и била прогласена за маж.

  Во соопштението се наведува дека со оглед на тоа што Ген-чан во тоа време сè уште бил младенче, тие не ги провериле документите.

  Но, чуварите на зоолошката градина станаа сомнителни додека Ген-чан созреваше и не можеа визуелно да ги идентификуваат машките репродуктивни органи.

  Портпаролката на зоолошката градина во Осака во вторникот изјави за АФП дека Ген-чан не покажувал никаков интерес за женките, им се додворувал или ја користел својата опашка, која личи на пропелер, за да го расфрла изметот додека вршел нужда.

  Машките нилски коњи обично го прават тоа за да означат територија.

  „Ќе се погрижиме да не се повторат вакви грешки“, изјави заменик директорот на зоолошката градина, Кијоши Јасуфуку.

  Зоолошката градина објави и дека Ген-чан нема да го смени своето име.

   

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img