More

  Во жестокиот руски напад врз Украина загинаа најмалку 20 лица. Се огласи Зеленски

  spot_img

  Во жестокиот руски напад врз Украина загинаа најмалку 20 лица. Се огласи Зеленски
  Најмалку 20 лица загинаа во големиот ракетен напад што Русија го лансираше на градови низ Украина, соопштија официјални лица.

  Во Киев загинаа седум лица, а градоначалникот рече дека проектил погодил детска болница која била евакуирана.

  Шефот на воената администрација во централна Украина изјави дека таму се убиени 10 лица, а тројца се убиени во источниот град Покровск.

  Володимир Зеленски рече дека Русија истрелала проектили на цели низ целата земја. Зеленски, кој во моментов е во посета на Полска и треба да отпатува на самитот на НАТО што оваа недела ќе се одржи во Вашингтон, исто така вели дека ова е „масовен напад“ врз Украина.

  „Различни градови: Киев, Днепар, Криви Рих, Славјанск, Краматорск… Повеќе од 40 проектили од различни типови. Оштетени се станбени згради, инфраструктура и детска болница“, рече тој.

  Олександр Вилкул, шеф на воената управа во градот Криви Рих, на апликацијата за пораки Телеграм објави дека најмалку 10 лица се убиени, а 31 ранет по нападот на градот. Од нив, рече, 10 се тешко повредени.

  Врвови чад можеа да се видат низ главниот град Киев, додека видеото објавено на социјалните мрежи покажува уништување внатре и надвор од детската болница Охмадит. Не е јасно дали некој внатре е повреден, јавува Би-Би-Си.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img