More

  Во последните 24 часа три случаи на силување на Косово

  spot_img

  Во последните 24 часа на Косово се пријавени три случаи на силување, два во Ѓаковица и еден во Феризај, јавуваат приштинските медиуми.

  „Оштетената од Ѓаковица пријавила дека двајца маскирани машки осомничени насилно ја внеле во автомобил и извршиле полов напад. Повредената е испратена на лекарски преглед. „По истрагата, идентификуван е машки осомничен со потекло од Косово, кој е уапсен и по одлука на обвинителот е приведен“, соопшти косовската полиција.

  Во друг случај во Ѓаковица, жртвата исто така била насилно внесена во автомобил.

  „Оштетената пријавила дека осомничениот насилно ја внел во автомобилот, по што против нејзина волја извршиле сексуален однос. Осомничениот е приведен и приведен“, соопштија од полицијата.

  Во Урошевац жена пријавила дека била силувана од нејзиниот поранешен вереник. Според одлуката на обвинителството, му е одредена мерка притвор.

  Во Косово, бројот на силувања се зголемува од година во година, а според премиерот Аљбин Курти, повеќе од 200 судии во Косово досега изречеле само условни казни и парични казни за случаи на сексуално насилство или дозволиле застареност во тие случаи. .

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img