More

  Во Лондон маж вооружен со меч избодел неколку лица

  spot_img

  Напад се случи во североисточен Лондон. Според пишувањата на медиумите, 36-годишен маж најпрвин со своето возило удрил во куќа, а потоа избодел неколку лица. Полицијата соопшти дека веќе го уапсила осомничениот, кој бил вооружен со меч.

  Во близина на метро станицата Хано во Лондон се случи напад во кој маж избоде неколку луѓе.

  За инцидентот била известена полицијата нешто пред 19 часот. Според првичните информации, 36-годишен маж со возило удрил во куќа. Маж вооружен со меч потоа наводно избодел пет лица. Меѓу нападнатите има и двајца полицајци. Сите петмина повредени се пренесени во болница со брза помош, јавува Би-би-си.

  Полицијата соопшти дека осомничениот е уапсен. Пишувале и дека има меч. Жителите беа повикани да ги следат упатствата на полициските службеници на терен.

  Заменик-помошникот комесар Аде Аделекан рече дека повеќе информации ќе бидат обезбедени што е можно поскоро. „Сметаме дека пошироката заедница не е загрозена од трајна опасност. Не бараме повеќе осомничени. Се чини дека овој инцидент не е поврзан со тероризам“, ги резимираше неговите зборови од Би-Би-Си.

  Метро станица во североисточен Лондон е затворена од полицијата. Затворени се и околните патишта, јавниот превоз има заобиколен пат.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img