More

  Во американскиот напад со дрон загинале и неговите телохранители

  spot_img

  Централната команда на американските вооружени сили (ЦЕНТКОМ) соопшти дека во вчерашниот напад врз ирачка територија убиен е командант на шиитската група Катаиб Хезболах.

  Нападот бил преземен како одговор на нападите врз американскиот воен персонал во регионот.

  Убиениот командант на влијателната проиранска шиитска група е одговорен за директно планирање и извршување напади против американските сили на Блискиот Исток.

  ЦЕНТКОМ наведе дека во нападот нема цивилни жртви. Исто така не го откри идентитетот на загинатиот командант.

  Според медиумите командант Абу Бакр ал Саади бил убиен во напад со беспилотно летало врз возило во источен Багдад. Со него во возилото биле и двајца негови телохранители.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img