More

  Властите во австралиската држава Викторија наредија евакуација на повеќе од 2.000 луѓе од градовите во западниот дел на регионот поради шумски пожар кој не е под контрола

  spot_img

  Властите во австралиската држава Викторија наредија евакуација на повеќе од 2.000 луѓе од градовите во западниот дел на регионот поради шумски пожар кој не е под контрола.

  Државната служба за итни случаи ги повика жителите на градовите Раглан и Бофор, со вкупно население од околу 2.000 луѓе, како и луѓето од околните области, да заминат додека е сè уште безбедно и да се упатат на исток кон Баларат, оддалечен 95 километри од Мелбурн.

  Околу 50 квадратни километри земја северозападно од Баларат, најголемиот град во областа, е зафатена од пламен.

  – Очекуваме пожарот брзо да се прошири во следните час или два, така што луѓето што живеат во областа треба да го применат својот план за преживување од шумски пожари сега – изјави директорот на Противпожарната служба на Викторија, Џејсон Хеферман за Државната телевизија ABC.

  Бирото за метеорологија денеска издаде предупредување за екстремна опасност од пожар во повеќе области поради топлото време, сув ветер и потенцијални грмежи.

  Температурата во северозападниот дел на Викторија во попладневните часови надмина 40 степени Целзиусови.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img