More

  Владимир Путин официјално се кандидираше за претседател

  spot_img

  Рускиот претседател Владимир Путин официјално се кандидираше за претседателските избори што ќе се одржат од 15 до 17 март, јави новинската агенција Интерфакс, повикувајќи се на Централната изборна комисија.

  Поддржувачите и противниците очекуваат Путин да добие нов шестгодишен мандат кој, доколку биде завршен, ќе го направи најдолгиот владетел во Русија од 18 век. Путин од почетокот на војната во Украина ја засили својата репресија врз опозицијата, а неговите најистакнати критичари или побегнаа во странство или се во затвор.

  Оние кои му се спротивставуваат, вклучително и антивоениот кандидат Борис Надеждин, имаат рок до среда да го соберат потребниот број потписи за поддршка на нивните кампањи

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img