More

  Вкупно 28 предвремено родени бебиња пристигнаа во Египет, а три други во болница во Газа

  spot_img

  Вкупно 28 предвремено родени бебиња од Газа денеска се евакуирани од болница во внатрешноста на бомбардираната палестинска енклава на лекување во Египет, според снимките на египетската телевизија и еден палестински лекар, пренесува Ројтерс.

  Медицинскиот персонал на египетската страна на граничниот премин Рафа беше забележан како внимателно зема мали бебиња од амбулантни возила и ги става во мобилни инкубатори, кои потоа со тркала беа префрлени низ паркингот до возилата на брзата помош.

  Бебињата, вкупно 31, беа преместени од опколената болница Ал Шифа во градот Газа во породилна болница во јужниот дел на Газа во неделата како прв чекор кон евакуација, носејќи само пелени и мали зелени капи.

  „Бебињата дојдоа кај мене од болницата Ал Шифа. Тие беа во катастрофална состојба кога дојдоа овде“, рече д-р Мохамад Салама, раководител на одделот за новороденчиња во болницата Ал-Хелал Ал-Емарати во Рафах, јужна Газа.

  „Некои од нив страдаа од неухранетост, други од дехидрација, а некои од ниски температури. Работевме на нивната состојба да биде стабилна во изминатите 24 часа“, изјави тој за Ројтерс во телефонски разговор.

  „Штом добивме повик да ги подготвиме бебињата, ги подготвивме и тие беа подготвени за патување“, додаде тој.

  Салама рече дека некои од бебињата биле со нивните мајки, додека други кои немале роднини со нив биле придружувани од медицински персонал. Во некои случаи кога нивните мајки се мртви или исчезнати, други роднини потпишале формулари за согласност.

  Осум бебиња починаа
  Новородените бебиња го привлекоа глобалното внимание откако пред осум дена се појавија слики на кои лежат рамо до рамо на креветите во болницата Ал Шифа, откако нивните инкубатори беа исклучени поради недостиг на електрична енергија поради воениот напад на Израел врз градот Газа.

  Кога лекарите во Ал Шифа алармирале за нив, имало вкупно 39 бебиња. Оттогаш умреле осум од нив.

  Лекарите објаснија дека условите во Ал Шифа се многу опасни за бебињата, без контрола на инфекции, со недоволна опрема за стерилизација, недостаток на чиста вода и лекови и без можност за прилагодување на температурата и нивото на влажност на нивните индивидуални потреби.

  Во Ал Шифа се одвиваат израелски воени операции, а таму веќе не може да се дава медицинска помош поради недостиг на струја, вода, лекови и други основни средства, соопшти Светската здравствена организација.

  Што е со другите три бебиња?
  Според Си-Ен-Ен, двете бебиња останале на одделот за интензивна нега во болницата Емарати во јужниот дел на Газа. Еден од нив наводно е во добра здравствена состојба.

  Третото бебе не преминало во Египет бидејќи родителите во моментов се во северниот дел на Газа. Останатите 28 ќе бидат лекувани во болницата Ал-Ариш во Синај и болницата Њу Капитал во Каиро.

  „Ги чекавме изминативе денови. Ги направивме сите подготовки за да ги примиме новороденчињата со сета медицинска опрема потребна за тоа“, изјави за египетската државна телевизија Ал Кахера во понеделник лекар во Ал-Ариш, презиме Ахмад.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img