More

  Висококатница во Валенсија беше зафатена од пламен откако избувна голем пожар

  spot_img

  Висококатница во Валенсија беше зафатена од пламен откако избувна голем пожар. Пожарот избувнал во блок од 14 ката во населбата Кампанар и се проширил на соседната зграда.

  Во моментов повеќе од 20 противпожарни екипи се борат со пожарот, а луѓето се повикуваат да се држат подалеку од областа.

  Не е познато колку луѓе се повредени во инцидентот, но локалните медиуми јавуваат дека можеби има луѓе заробени внатре.

   

   

  Еден човек кој живее на вториот кат од зградата за La Sexta изјавил дека пламенот брзо се зголемил по избувнувањето на пожарот.

  – Пожарот се прошири за 10 минути – рече тој, додавајќи дека материјалот на фасадата на зградата можеби го предизвикал ширењето на пожарот.

   

   

  Една жена изјави за ТВЕ дека видела пожарникари како се обидуваат да спасат тинејџер заробен на првиот кат од зградата.

  Пожарникарите биле повикани околу 17:30 часот по локално време. Во таа област е формирана полска болница за жртвите, јави RTVE.

   

   

  Пишувајќи на X (порано познат како Твитер), шпанскиот премиер Педро Санчез рече: „Згрозен сум од страшниот пожар во зграда во Валенсија… Сакам да ја пренесам мојата солидарност до сите засегнати луѓе и мојата благодарност до сите Итниот персонал веќе е распореден на местото на настанот“.

   

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img