More

  Висок украински службеник си поигра со името на кинески дипломат

  spot_img

  Алексеј Данилов, секретар на Советот за национална безбедност и одбрана на Украина, навреди висок кинески дипломат за време на интервју во живо на државната телевизија. Данилов си поигра со името на Ли Хуи, играјќи си со сличноста на „Хуи“ и украинскиот збор за пенис.

  – Не разбирам кој може да ни ги одземе териториите, нашите земји и така да ги раздава. Затоа што на некој кур (извинете, какво и да му е презимето) или на некој друг таму му се чинело дека треба да одлучи за ова.

  Причината зошто Данилов реагирал вака на посетата на Хуи можеби треба да се бара во пораката која ја носел Хуи при неговата посета на Киев минатиот месец. Според извори на Политико, кинескиот дипломат дошол за да ја нагласи веќе познатата порака дека кинеската влада може да ги бојкотира меѓународните разговори за украинскиот конфликт, кои Киев сака да ги свика без Русија во Швајцарија.

   

   

  На ова, Данилов налутено во интервју за Тајм изјави дека  зависи од неговата нација да одлучи за својата судбина, а не „некој Хуи или како и да е неговото име“.

  Еден од ко-водителите се насмевна и и ја покри устата со рака, реагирајќи на играта со зборови. На украински и руски, името наликува на пцовка за машки гениталии.

  Интервјуто кое го даваше Данилов се разгледува фрустрацијата која расте кај Украинците поради тоа што Зеленски одбива да размисли за мировни преговори иако доживува неуспех на фронтот.

  Во разговорот Данилов повтори дека Украина нема намера да преговара во моментот.

  – Не ги затворивме вратите(за преговори) и нема да ги отвориме, тие се затворени доста цврсто. Сите знаете дека има одлука на Советот за национална безбедност и одбрана за ова прашање – дека нема да водиме никакви преговори со Путин – рече тој.

  Данилов е познат по своите остри изјави. Минатиот месец, тој во интервју рече дека земјите на ЕУ треба да му го дадат целото тешко оружје на Киев, објаснувајќи дека нема да им треба во вид на војна што им носи иднината.

  Во ноември, тој повика на сузбивање на официјалните лица кои го омаловажуваат украинскиот претседател Владимир Зеленски додека разговараше со западните новинари под услов да остане анонимен.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img