More

  Ветеринар откри зошто никогаш не треба да му дозволите на вашето куче да си игра со тениски топчиња

  spot_img

  Добро познат ветеринар на TikTok предупреди за нешто што мислевте дека е безбедна играчка за кучиња.

  Д-р Хантер Фин сподели со своите 2,1 милиони следбеници дека тениското топче не е толку безбедна играчка за кучиња и дека всушност може сериозно да ги повреди вашите љубовници. Неговата порака стана вирална на TikTok, но неговите следбеници бараа одговори зошто.

  „Кога ќе фрлите тениско топче на подот и ќе го фати појасот, тоа ќе се заглави во плунка, нечистотија и песок и во основа се претвора во шкурка. Оваа груба површина на тениското топче потоа сериозно ќе ја оштети внатрешноста на устата на кучето додека се „врти“ наоколу во нив“, рече тој.

  Тој рече дека додека оваа топка се врти во устата на вашето куче додека си игра со неа и ако ја фрлите и кренете неколку пати, тоа лошо ќе влијае на кучето, пишува Мирор.

  Исто така, д-р Фин рече дека таквата игра може сериозно да ги оштети забите на вашето куче, додавајќи дека овој вид на повреда може да ги чини сопствениците на домашни миленици цело богатство во ветеринарни сметки.

  Наместо тениски чевли – гумена топка
  Фин ги повикал своите придружници да изберат гумена топка или нешто помазно што нема да собира нечистотија и ќе биде безбедно за нивните љубовници. Исто така, д-р Фин предупреди да не купувате свински вошки и месни коски за вашето куче.

  Тој рече дека варените коски и свинските уши се „одличен начин да се потрошат илјадници за стоматолошки вежби кога забите се истрошуваат или се кршат“.

  Д-р Фин додаде дека третманите се „одличен начин да му дадете на вашето куче дијареа и салмонела“.

  Многу корисници на TikTok беа шокирани од тениското топче – додека други рекоа дека виделе како тениското топче ги „уништува“ нивните љубовници. Еден корисник коментираше: „Сам го поминав тоа пред неколку години откако стоматологот ми го кажа истото“.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img