More

  Вашингтон ги предупреди американските граѓани

  spot_img

  Амбасадата на САД во Русија ги предупреди американските граѓани да избегнуваат собири во Москва поради извештаите дека екстремистите имаат непосредни планови за напад.

  Амбасадата на САД, која повеќепати ги повикуваше американски граѓани веднаш да ја напуштат Русија, не сподели повеќе детали за природата на наводната закана, но предупреди дека граѓаните треба да избегнуваат гужви и да бидат свесни за нивната околина, пренесува Ројтерс.

  „Амбасадата ги следи извештаите дека екстремистите имаат непосредни планови да таргетираат големи собири во Москва, вклучително и концерти, а на граѓаните на САД им се препорачува да избегнуваат големи собири во следните 48 часа“ – се вели во соопштението на американската амбасада на својата веб-страница.

  Во четвртокот Федералната служба за безбедност (ФСБ) на Русија спречила терористички напад на украинските специјални служби во кој учествувал државјанин на Белорусија во Руската Република Карелија, кој бил неутрализиран откако отворил оган врз членовите на ФСБ, соопшти Центарот за односи со јавноста. .

  Се посочува дека импровизираната експлозивна направа содржела делови произведени во Велика Британија и САД.

  Кремљ објави дека односите меѓу Москва и Вашингтон никогаш не биле полоши и дека САД се борат против Русија поддржувајќи ја Украина со пари, оружје и разузнавачки информации.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img