More

  Уште една смртоносна болест е откриена за време на лекувањето на ракот на војвотката од Јорк

  spot_img

  На поранешната сопруга на британскиот принц Ендрју и бил дијагностициран малигнен меланом, најопасната форма на рак на кожата, додека се лекувала од рак на дојка.

  Сара Фергусон, војвотката од Јорк, поранешна сопруга на британскиот принц Ендрју, во јуни се лекуваше од рак на дојка, а на нејзиното тело беа пронајдени неколку бенки кои беа отстранети и анализирани. Резултатите покажале дека војвотката боледувала и од рак на кожата.

  „Откако ѝ беше дијагностициран рана форма на рак на дојка ова лето, на Сара, војвотката од Јорк, сега и е дијагностициран малигнен меланом“, рече нејзиниот портпарол, според Си-Ен-Ен. „Нејзиниот дерматолог побара да се отстранат неколку бенки и да се анализираат во исто време кога војвотката беше на реконструктивна операција по мастектомија, а еден од нив беше идентификуван како канцероген“.

  Иако, како што објави нејзиниот претставник, уште една дијагноза на рак го потресе Фергусон, се вели дека 64-годишната војвотка се опоравува дома, опкружена со своето семејство и и понатаму е „расположена“.

  Меланомот се смета за најсериозна форма на рак на кожата бидејќи може брзо да се прошири на други делови од телото и да стане потенцијално смртоносен. Понекогаш започнува како ново, мало место слично на раст или се развива од постоечко место. Како и кај сите видови на рак на кожата, главниот ризик фактор за меланом е изложувањето на сонце или ултравиолетови зраци, но дури и повременото изложување на сонце, како сончањето за време на викендот, може да го зголеми ризикот од меланом. Ризикот е зголемен кај луѓето со светла кожа и кај оние кои имаат многу бенки или бенки со неправилна форма на кожата.„Војвотката сака да му се заблагодари на целиот медицински тим што ја поддржа, особено на нејзиниот дерматолог, кој се погрижи болеста да биде откриена преку неговата внимателност“, рече портпаролот на Фергусон. „Таа е убедена дека нејзиното искуство ја нагласува важноста од проверка на големината, обликот, бојата и текстурата, како и појавата на нови дамки, кои можат да бидат знак за меланом“, додаде тој.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img