More

  Ултраортодоксните Евреи протестираа против одлуката да служат војска

  spot_img

  Стотици ултраортодоксни Евреи вчерa два часа го блокираа главниот автопат во централен Израел во знак на протест против неодамнешната одлука на врховниот суд со која им се наредува на младите религиозни мажи да се пријават за воена служба, објави Гардијан.

  Демонстрантите седеле на автопатот и лежеле наземи додека полицијата ги подигнувала и ги влечела.

  Многумина демонстранти држеле транспаренти и скандирале „Во затвор! Не во војска!“

  – Сите дојдовме овде за една цел, ја одразуваме позицијата на целата ортодоксна јавност. Целата ортодоксна јавност претпочита да оди во затвор, а не во војска – рекол млад демонстрант.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img