More

  Ултра-обработена храна која може да ви го скрати животот, покажува едно истражување

  spot_img

  Ултра-обработена храна која може да ви го скрати животот, покажува едно истражување
  Јадењето повеќе ултра-обработена храна може да го скрати животниот век за повеќе од 10 проценти, според новото, необјавено истражување.

  Истражувачите проучувале над 500.000 луѓе кои биле следени речиси три децении. Ризикот бил 15 отсто поголем кај мажите и 14 отсто кај жените, вели водечкиот автор на студијата Ерика Лофтфилд.

  „Диететските безалкохолни пијалоци придонесоа за консумирање на ултра-обработена храна. После тоа, слатки безалкохолни пијалоци“, рече Лофтфилд.

  Рафинираните житарки, како што се ултра-обработен леб и печива, беа следни по популарност, покажа истражувањето.

  „Ова е уште една голема студија која ја потврдува поврзаноста помеѓу внесот на ултра-обработена храна и смртноста од сите причини, особено кардиоваскуларни болести и дијабетес тип 2“, рече Карлос Монтеиро, професор по исхрана и здравје на Универзитетот во Бразил.

  Здравствени ризици поврзани со преработеното месо и безалкохолните пијалоци
  Оние кои јаделе повеќе преработена храна имале поголема веројатност да умрат од срцеви заболувања или дијабетес, според студијата. Сепак, за разлика од другите студии, истражувачите овде не открија зголемување на смртноста поврзана со рак.

  Некои ултра-обработена храна имаат поголем ризик од другите.

  „Ултра-обработеното месо и безалкохолните пијалоци се подгрупата на ултра-обработена храна која е најмногу поврзана со ризикот од смртност“, рече Лофтфилд.

  Диеталните пијалоци се поврзани со поголем ризик од рана смрт од кардиоваскуларни болести, како и со појава на деменција, дијабетес тип 2, дебелина, мозочен удар и метаболички синдром, што може да доведе до срцеви заболувања и дијабетес.

  Студијата од март 2019 година покажа дека жените кои пијат повеќе засладени пијалоци дневно имале 63 отсто поголем ризик од прерана смрт во споредба со жените кои ги пиеле помалку од еднаш месечно. Мажите кои често ги пиеле овие пијалоци имале 29 отсто поголем ризик.

  Не се препорачуваат и преработки од месо како сланина, виршли, колбаси, шунка, сувомеснати и сувомесни производи. Истражувањата го поврзуваат црвеното и преработеното месо со ракот на дебелото црево и желудникот, срцевите заболувања и дијабетесот, пишува CNN.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img