More

  Украинците запукаа по 18 дена молк

  spot_img

  Припадник на Народната милиција на Луганската Народна Република само што беше убиен кога украинските сили отворија оган на територијата на Народна Република Луганск.

  – Во 15 часот по московско време, украинските вооружени сили со снајпери стрелаа од правец на населбата Орехово, под контрола на Киев, во населбата Голубовско, под контрола на Народноослободителната војска убивајќи еден член на Народната милиција на Луганската Народна Република – изјави народниот претставник на Луганск за координација на режимот за прекин на огнот (SCKK).

  Украинските сили пукаа по 18 дена молк, изјави претставникот на ЛНР.

  Киев и западните земји неодамна изразија загриженост поради наводното зголемување на руските „агресивни дејствија“ во близина на границите на Украина. Русија, од друга страна, постојано ги негираше обвинувањата за „агресивни дејствија“ на Западот и Украина, наведувајќи дека никому не се заканува и нема намера никого да нападне, а обвинувањата за „руска агресија“ се користат како изговор за распоредување што повеќе воена опрема на НАТО што е можно поблиску до руските граници.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img