More

  Украинците напредуваат на југот на земјата

  spot_img

  Од почетокот на септември, украинските сили им нанесоа низа болни порази на Русите на североистокот и истокот на земјата.

  Руските окупациони власти на југот на Украина во вторникот изјавија дека нема потреба од паника иако руските сили мораа да се повлечат пред украинската контраофанзива во регионот Керсон. Од почетокот на септември, украинските сили им нанесоа низа болни порази на Русите на североистокот и истокот на земјата.

  Лидерот на руските окупациски власти во Херсон, Владимир Салдо, прв призна дека се случил украинскиот „пробив“, односно дека Русите го загубиле селото Дудчани, а потоа уверил дека руската авијација го „запре“ украинското напредување, во разговорот во понеделникот попладне што беше објавен во вторникот на неговата страница на Телеграма.

  „Напредокот на украинските нацисти во областа Дудчани е запрен… нема потреба од паника“, изјави еден од неговите помошници Кирил Стремусов во видео пораката објавена во вторник на Телеграм.

  Оддалеку се слушаат експлозии, но не толку често“, извести тој од Керсон. Рускиот канал на Телеграм, Рибар, кој ги следи движењата на руските сили, открива дека Украинците напредуваат во областа Арханхелск и Дудчани со цел да го „пресечат снабдувањето на руските сили лоцирани на десниот брег на реките Днепар. . Според западните и украинските проценки, таму би можеле да бидат стационирани околу 20.000 војници.

  Во последниве недели, украинските сили ги концентрираа нападите на руските позиции и магацини на десниот брег на Днепар и на мостовите на таа река со цел да ги пресечат руските линии за снабдување. Киев сè уште официјално не го објави својот напредок на југот на земјата. Украинскиот претседател Володимир Зеленски само во понеделникот вечерта во своето обраќање до јавноста рече дека „новите населби во неколку региони се ослободени“.

  „Се повеќе окупатори се обидуваат да избегаат, се повеќе и се нанесуваат загуби на непријателската војска“, рече тој. Освен тоа, во последните неколку дена на интернет се појавија многу видео снимки од украински војници кои креваат украински знамиња во селата на северот на регионот Керсон.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img