More

  Украинските власти: Соборени 10 авиони, две повредени, опожарени станбени згради во Харков

  spot_img

  Украинските власти соопштија дека биле соборени сите 10 руски беспилотни летала кои биле користени во нападот на Украина во текот на ноќта, но дека две лица се повредени и дека во Харков биле запалени станбени згради.

  Воздухопловните сили на Украина соопштија дека Русија лансирала и две противвоздушни наведувани ракети, кои најверојатно биле користени во нападот на Харков.

  Гувернерот на Харковската област Олех Синехубов изјави дека во нападот биле опожарени три станбени згради, додека десетина биле оштетени.

  Синехубов рече дека цел на нападот биле инфраструктурни објекти и станбени области, пренесува Ројтерс.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img