More

  Украинските разузнавачи го спречија атентатот на Зеленски: „Непријателот е силен“

  spot_img

  Украинските разузнавачи го спречија атентатот на Зеленски: „Непријателот е силен“
  Украинската служба за безбедност соопшти дека го спречила атентатот на претседателот Володимир Зеленски. Умор наводно го планирале двајца украински функционери во соработка со Москва.

  Украинската безбедносна служба СБУ денеска соопшти дека привела двајца украински полковници кои во соработка со Москва го планирале убиството на украинскиот претседател Володимир Зеленски. Украински функционер наводно и пренел доверливи информации на Русија.„Истражувачите на контраразузнавачката и безбедносната служба ги спречија плановите на руската безбедносна служба ФСБ да го убие претседателот на Украина и други претставници на военото и политичкото раководство на земјата“, напиша на социјалните мрежи украинската служба за безбедност.

  Тие додадоа дека Русија се обидува да идентификува лица блиски до телохранителите на Зеленски кои лесно може да го земат како заложник украинскиот претседател и да го убијат, пренесува француската новинска агенција АФП. Се вели дека еден од приведените осомничени веќе купил беспилотни летала и противпешадиски мини, кои би ги користел во нападот.

  „Операцијата пропадна и не смееме да заборавиме дека непријателот е силен и искусен и дека не смееме да го потцениме“, изјави на настанот шефот на службата за безбедност, Васил Маљук.

  Доколку украинскиот суд го прогласи осомничениот службеник за виновен за планирање атентат на претседателот и двајца високи украински воени функционери, тој се соочува со доживотна казна затвор за планирање терористички напад и предавство, пренесува Politico.

  Според тврдењата на Киев, Зеленски е цел на руски разузнавачки операции од почетокот на руската инвазија на Украина во февруари 2022 година.

  Во Полска, на пример, во април беше уапсен маж, осомничен дека имал контакти со руски разузнавачки служби и помагал во подготовката на атентатот на Зеленски. Минатиот август, SBU објави дека уапсила жена која се обидела да дознае детали за патувањата на украинскиот претседател надвор од Киев.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img