More

  Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја откажа посетата на Шпанија и Португалија

  spot_img

  Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја откажа посетата на Шпанија и Португалија, соопштија денеска украинските властите, а португалските медиуми објавија дека причина за тоа се новите борби во неговата земја.

  Шпанскиот крал Фелипе требаше да го прими Зеленски на 17 мај и да приреди ручек во негова чест.

  Зеленски требаше да потпише и договор за билатерална безбедносна соработка со шпанскиот премиер Педро Санчез по минатогодишната заедничка изјава на НАТО.

  Портпаролот на португалската влада изјави дека украинскиот претседател ја откажал посетата, но не наведе причина.

  Шпанската влада соопшти дека не може да го коментира настанот од безбедносни причини.

  Шпанија, заедно со другите земји-членки на ЕУ, е посветена на обезбедување финансиска и воена поддршка за Украина по руската инвазија во февруари 2022 година.

  Посетата на Зеленски требаше да се совпадне со ветувањето на ЕУ за долгорочна безбедносна поддршка за Киев, според нацрт-документот.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img