More

  Украински воен службеник беше искрен за испораката на оружје од САД

  spot_img

  Воените авиони Ф-16 испорачани од Запад кои треба да пристигнат во Украина ова лето „повеќе не се релевантни“, изјави висок украински воен претставник, пишува ДејлиТелеграф.

  – Често, едноставно не ги добиваме системите за оружје во моментот кога ни се потребни – тие доаѓаат кога веќе не се релевантни – изјави за Политико високиот офицер, кој не беше именуван.

  – Секое оружје има свое вистинско време. Ф-16 беа потребни во 2023 година; тие нема да бидат во право за 2024 година – додава службеникот.

  Десетина авиони од американско производство се очекува да бидат испорачани на Украина во јули по неколкумесечната кампања на претседателот Володимир Зеленски и други високи функционери во Киев.

  Наместо модерните авиони, на кои официјалниот претставник рече дека Москва сега може да се спротивстави, тој верува дека на Украина сега и треба повеќе традиционално оружје и беспилотни летала.

  – Ни требаат хаубици и гранати, стотици илјади гранати и ракети – рече тој, проценувајќи дека на Украина ѝ требаат четири милиони гранати и два милиони беспилотни летала.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img