More

  „Микро-изневерување“: Дали има некое мамење што е прифатливо?

  spot_img

  Испраќањето жешки фотографии или договарањето состанок зад грб на вашиот партнер се дејствија кои ги поврзуваме со прељуба.

  Но, австралискиот експерт за односи Џена Хокинг тврди дека постои нешто што се нарекува „микро-изневерување“ за кое речиси секој од нас може да биде обвинет.

  Мали активности
  Ова ги вклучува секојдневните „мали“ активности, како што се кикотење со жешката келнерка во вашето омилено кафуле, па дури и восхитување на совршеното тело на пејачката. Според неа, сите ние понекогаш го правиме тоа – и не треба да се срамиме од тоа.

  „Дури и да имам партнер (што за жал го немам), ќе им кажам „леле“ на моите колеги кога ќе помине најжешкиот човек во канцеларијата“, изјави таа за News.com.au.

  Таа ги советува оние кои се против „микро-изневерувањето“ да побараат помош и да работат на нивната потреба да го контролираат партнерот.

  Уште еден „смешен“ повик за будење за австралискиот експерт за сингл е да му каже на интимниот партнер дека не може да има атрактивни пријатели од спротивниот пол.

  „Со оглед на тоа што и самата не сум во врска, морам да кажам дека нема да престанам да се дотерувам само за да останам пријател со некои добри мажи во мојот живот кои се во врски. Сакам да мислам дека нивните партнери се доволно сигурни во себе за да знаат дека не сум закана за нив“, вели Џена, додавајќи дека има само една причина зошто треба да имате проблем со вашиот партнер да разговара со други луѓе од спротивната страна. секс, а тоа е затоа што и самите сте згрешиле и сте направиле нешто што не е во ред, пишува Живим.хр.
  двојка

  „Мислам дека премногу луѓе поминуваат премногу време гледајќи што прави нивниот партнер и постојано шмркаат за знаци на изневерување. Тоа мора да биде исцрпувачки. Што е со тоа што и двајцата ги живеете своите животи и се надевате на најдоброто. На крајот на краиштата, ако има намера да те изневери, тоа ќе го направи вака или онака, но не ти требаат часови и часови за да бараш знаци на прељуба“, советува Џена.

  Другата страна
  Советникот за врски Џонатан Бенет има малку поинаков став за „микро-изневерувањето“.

  „Тоа е однесување кое не би можело да се смета за отворено и целосно неверно, но секако е нарушување на довербата во врската што може да доведе до вистинско изневерување во иднина. Освен тоа, зависи и од ставовите – она ​​што за некого е „микроизмамување“, за друг е вистинско неверство. На пример, ако сте во врска и не сте го избришале вашиот профил за запознавање, тоа значи дека сè уште барате и заинтересирате други луѓе. Ова ја покажува вашата намера и недостаток на почит кон личноста со која сте во врска, а другите можат да го видат тоа, бидејќи профилите се јавни. Еден партнер може тоа да го сфати како неодговорно однесување, но не и како изневерување, додека за друг може да значи само едно – автоматско раскинување“, вели Бенет.

  Каде е границата помеѓу вистинското изневерување и „микро мамењето“?
  „Емоционалното неверство се разликува од физичкото, не е опипливо како што е, но сепак може многу да го повреди изневерениот човек, можеби и повеќе. Сепак, бев изненаден што голем број луѓе дури и обичен „лајк“ на социјалните мрежи го доживуваат како неверство“, вели Бенет.

  Се разбира, не е толку важно каква форма може да има „микромамење“, туку дали ви е потребно и зошто. Лесниот (онлајн) флерт можеби изгледа како необична забава, но ако потоа се чувствувате виновни и чувствувате дека не сте биле искрени со партнерот, тоа значи дека и самите чувствувате дека штотуку сте го изневериле.

  Важно е да ги разберете границите на вашата врска, да знаете што може да го повреди вашиот партнер и да знаете што никогаш не би сакале партнерот да ви направи. Тогаш ќе знаете и колку „микро-изневерувања“ може да поднесе вашата врска или, уште подобро, воопшто нема да морате да изневерувате.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img