More

  Украина задава тежок удар со нова тактика: Путин е многу лут

  spot_img

  Рускиот претседател Владимир Путин е бесен поради нападот со беспилотно летало на аеродром кој можеби уништил два напредни борбени авиони на Москва Су-57, изјави портпаролот на украинската разузнавачка служба.

  Андриј Јусов, портпарол на Главната разузнавачка управа на Украина (ХУР), ја даде оценката на националната телевизија, пишува Newsweek. Неговите коментари уследија откако агенцијата на 9 јуни објави дека два руски борбени авиони Су-57 можеби биле оштетени во напад на аеродромот Ахтубинск во јужната руска република Астрахан – на околу 365 милји од сегашните линии на фронтот во источна Украина, пренесува tportal.

  „Ова е голема вест: Путин е многу лут, а реакцијата во Кремљ е многу жешка и опиплива“, рече тој на 10 јуни, како што објавија украинските медиуми. „Затоа што се обидоа внимателно да го сокријат и заштитат Су-57. А тие Су-57 никогаш не влегле во украинскиот воздушен простор затоа што се плашеле да не бидат соборени. Но, не успеаја“.

  Операцијата зададе „тежок удар врз способностите на непријателот“ бидејќи Русија произведува напредни двомоторни стелт авиони во ограничен број и има само неколку во служба, рече тој.

  „Ова е голема вест: Путин е многу лут, а реакцијата во Кремљ е многу жешка и опиплива“, рече тој на 10 јуни, како што објавија украинските медиуми. „Затоа што се обидоа внимателно да го сокријат и заштитат Су-57. А тие Су-57 никогаш не влегле во украинскиот воздушен простор затоа што се плашеле да не бидат соборени. Но, тие не успеаја“.

  Операцијата зададе „тежок удар врз способностите на непријателот“ бидејќи Русија произведува напредни двомоторни стелт авиони во ограничен број и има само неколку во служба, рече тој.

  Руските борбени авиони претрпеа значителна штета
  Јусов додаде: „Тие беа искористени за ракетни напади врз украински цивилни објекти, врз нашата инфраструктура. Така што казната беше заслужена“.

  Newsweek побара коментар преку е-пошта до руското Министерство за одбрана.

  Во друго ажурирање во средата, Јусов рече дека ХУР може да потврди дека еден Су-57 „претрпел значителна штета, а другиот претрпел мала штета и може да се поправи“.

  Џастин Бронк, висок соработник во лондонската тинк-тенк Royal United Services, во анализа на 10 јуни рече дека очигледниот успех на Украина во оштетувањето на Су-57 е „значаен удар за руската долгопроблематична стелт флота“.

  Тоа означува „уште една илустрација за најефикасната опција на Украина за спротивставување на сè поефикасните воздушни напади на Русија на фронтот“, рече тој.

  Симболичен удар
  „Дури и привремената загуба на еден авион Су-57 во овој украински напад веројатно претставува најмалку 5 отсто намалување на почетната прва флота на најнапредните руски борбени авиони“, додаде Бронк. „Тоа е исто така значаен симболичен удар за долгопроблематичната воздухопловна програма која е централно за воената гордост на Русија.

  Во април, генералот Кристофер Каволи, шеф на американската европска команда, им рече на американските законодавци дека Русија изгубила околу 10 отсто од својата авионска флота откако Путин започна целосна инвазија на Украина во февруари 2022 година.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img