More

  Украина тврди дека го убила заповедникот на руската црноморска флота во ракетниот напад на нејзиното седиште во Севастопол, изведен во петокот

  spot_img

  Украина тврди дека го убила заповедникот на руската црноморска флота во ракетниот напад на нејзиното седиште во Севастопол, изведен во петокот. Украинските сили за специјални операции соопштија дека адмиралот Виктор Соколов загинал со уште 33-ца руски офицери во еден од најхрабрите украински напади од почетокот на војната.

  „Откако го погодивме седиштето на руската црноморска флота, 34 офицери беа убиени, вклучувајќи го заповедникот на флотата“, објавија Украинците денеска, додавајќи дека во нападот се ранети повеќе од 100 руски војници.

  Овие тврдења не можат независно да се проверат, објавија светските медиуми.

  Русија веднаш го призна нападот, но кажа дека само еден војник се води како исчезнат. Таа смета дека нападот бил извршен со проектили со долг дострел „сторм шедоу“, што Украина ги има добиено од Велика Британија и Франција.

  Институтот за проучување војна соопшти дека сателитските снимки потврдуваат дека во нападот бил погоден 74. комуникациски центар на командата на црноморската флота. Украина претходно кажа дека моментот на нападот не бил избран случајно, туку во тоа време заповедниците на флотата имале состанок.

   

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img