More

  Украина почна да користи балистички ракети со долг дострел тајно обезбедени од САД против инвазијата на руските сили

  spot_img

  Украина почна да користи балистички ракети со долг дострел тајно обезбедени од САД против инвазијата на руските сили, потврдија американски официјални лица.

  Оружјето беше дел од пакетот помош од 300 милиони долари одобрен од американскиот претседател Џо Бајден во март и пристигна овој месец. Тие веќе се користени барем еднаш за цел на руски цели во окупираниот Крим, наведуваат американските медиуми.

  Бајден сега потпиша нов пакет помош за Украина од 61 милијарда долари. САД претходно и доставија на Украина верзија на армискиот тактички ракетен систем со среден дострел (ATACMS), но не сакаа да испратат нешто помоќно, делумно поради загриженоста за загрозување на американската воена готовност.

  Сепак, Бајден во февруари тајно дал зелено светло да го испрати системот со долг дострел – кој може да истрела проектили до 300 километри.

  – Можам да потврдам дека Соединетите Држави и дадоа ATACMS на Украина со долг дострел по директна наредба на претседателот – рече портпаролот на Стејт департментот Ведант Пател.

  Тој рече и дека САД „не го објавија тоа на самиот почеток за да ја одржат оперативната безбедност на Украина на нивно барање“.

  Не е јасно колку оружје е веќе испратено, но американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан изјави дека Вашингтон планира да испрати уште.

  – Тие ќе направат разлика. Но, како што реков претходно на овој подиум… нема сребрен куршум“ – рече тој.

  Ракети со поголем дострел беа употребени за прв пат минатата недела за да го погодат рускиот аеродром во окупираниот Крим, Ројтерс цитираше неименуван американски претставник.

  Новите проектили биле користени и во нападот врз руските војници во окупираниот пристанишен град Бердјанск во текот на ноќта во вторникот, според Њујорк Тајмс.

  Во последниве месеци, Киев ги засили своите повици за помош од Западот, бидејќи неговиот залихи на муниција истекува, а Русија постојано расте.

  Новиот пакет помош следи по неколкумесечниот застој поради противењето на помошта од некои во Конгресот.

  -Тоа ќе ја направи Америка побезбедна, ќе го направи светот побезбеден – рече Бајден по потпишувањето на законот.

  Реагирајќи на пакетот, украинскиот претседател Володимир Зеленски рече:

  – Сега ќе направиме се за да надоместиме половина година помината во дискусии и сомнежи. Она што рускиот окупатор можеше да го направи во ова време, што Путин го планира сега, мора да го свртиме против него.

  Зеленски неодамна предупреди дека се очекува руска офанзива во наредните недели откако Украина го загуби градот Авдијевка во текот на зимата.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img