More

  Украина ноќе повторно со беспилотни летала над руската енергетска инфраструктура

  spot_img

  Украински беспилотни летала ноќе повторно ја погодија руската енергетска инфраструктура, овој пат во Смоленск, кој се наоѓа во близина на руско-белоруската граница. Напади со беспилотни летала беа пријавени и од Липецк и Белгород. Нема извештаи за жртви.

  Како што напиша на мрежата Телеграм гувернерот на Смоленск, Василиј Анохин, по нападот избувнале неколку пожари. Засега не е јасно за каков инфраструктурен објект се работи, бидејќи како што пишува порталот на новинската агенција Ројтерс, во Смоленск нема поголеми рафинерии за нафта, кои беа редовна цел на украинските прекугранични напади во последните месеци. .

  Дрон во Липецк погоди индустриска зграда, додека противвоздушната одбрана собори беспилотно летало над Белгород.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img