More

  Украина има нов план за проблеми со струјата и греењето

  spot_img

  Украинската влада во вторникот вети дека ќе изгради засолништа со снабдување со греење, вода и електрична енергија, предупредувајќи ги граѓаните да штедат енергија за време на немилосрдните руски напади кои сериозно ја оштетија енергетската инфраструктура во текот на зимата.Специјални „центри за непобедливост“ ќе бидат поставени низ Украина за да обезбедат струја, греење, вода, интернет, мобилни врски и лекови бесплатно 24 часа на ден, рече претседателот Володимир Зеленски во ноќното видео обраќање во вторникот.

  Руските напади го прекинаа снабдувањето со електрична енергија на 10 милиони потрошувачи одеднаш. Украинскиот национален оператор за електрична енергија во вторникот соопшти дека штетата е огромна.

  „Доколку се повторат масовните руски напади и е јасно дека моќта нема да биде обновена неколку часа, „центрите на непобедливост“ ќе тргнат во акција со сите клучни служби“, рече Зеленски.

  Властите предупредија на прекини на струја кои би можеле да погодат милиони луѓе до крајот на март – најновиот резултат од деветмесечната инвазија на Русија во која веќе загинаа десетици илјади, раселени милиони и ја опустоши глобалната економија, пишува Ројтерс.

  Нападите на Русија врз украинските енергетски капацитети следат по серијата неуспеси на бојното поле, кои вклучуваат повлекување на нејзините сили од јужниот град Херсон до источниот брег на реката Днепар што ја минува земјата.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img