More

  Украина и балтичките земји го бојкотираат состанокот на ОБСЕ поради доаѓањето на Лавров

  spot_img

  Украина, Литванија, Летонија и Естонија одлучија да го бојкотираат состанокот на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) во Скопје поради одлуката да му се дозволи на рускиот министер за надворешни работи да учествува.

  Планираното учество на Сергеј Лавров на состанокот ќе ѝ даде на Москва пропагандна можност и „ризицира да ја легитимира агресорот Русија како легитимен член на нашата заедница на слободни нации“, изјавија министрите за надворешни работи на Литванија, Латвија и Естонија.

  Украина, исто така, во вторникот објави дека нејзиниот министер ќе го бојкотира состанокот на ОБСЕ во Северна Македонија оваа недела, бидејќи рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров планира да присуствува, за прв пат во 21-месечната инвазија на Украина.

  Русија ги злоупотреби правилата за консензус во организацијата, прибегна кон „уцена и отворени закани“ и држи тројца украински претставници во ОБСЕ во 500 дена затвор, објави на Фејсбук Олех Николенко, портпарол на украинското Министерство за надворешни работи.

  Лавров рече дека ќе учествува на состанокот на министрите за надворешни работи на ОБСЕ доколку Бугарија го отвори својот воздушен простор. Тој рече дека некои западни земји побарале средби со него. Бугарскиот воздушен простор е затворен за руски авиони како дел од европските санкции против Русија поради војната во Украина.

  Состанокот на ОБСЕ, кој има 57 членки, ќе се одржи на 30 ноември и 1 декември во Скопје. Русија го обвинува Западот дека ја поткопува ОБСЕ со „непромисленото проширување“ на НАТО.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img