More

  Украина ги укина конзуларните услуги за мажи кои ги исполнуваа условите за воена служба

  spot_img

  Украина одлучи привремено да ги суспендира повеќето конзуларни услуги за мажи кои ги исполнуваат условите за воена регрутација. Ја намалија и старосната граница за регрутирање и ги заострија казните за оние што го избегнаа.

  Украина од денеска привремено ги суспендира повеќето конзуларни услуги за мажи чија возраст одговара на новата старосна граница за воена регрутација. Воведувањето мерки против мажи кои наполниле возраст за запишување го потврди украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба, кој не ги прецизираше деталите за мерките. Во меѓувреме, во Украина се јавуваат нови руски напади.

  „Каква е ситуацијата сега? Човек кој ја исполнува возраста за да биде повикан во војска отишол во странство, и покажал на својата земја дека не се грижи за нејзиниот опстанок, потоа дошол и сакал да добие услуги од таа земја. Тоа не изгледа така. Нашата земја е во војска“, напиша Кулеба денеска на мрежата Х. Тој е убеден дека пред руската агресија приоритет е да се заштити Украина од уништување.

  „Да се ​​биде во странство не се ослободува граѓанин од обврските кон татковината. Затоа вчера презедов мерки за повторно воспоставување фер однос со мажите кои наполниле регрутна возраст, во Украина и во странство“, рече тој, без да навлегува во детали. Тој додаде дека МНР наскоро ќе даде појаснувања во врска со процесот на добивање конзуларни услуги.

  Заострени казните за избегнување на нацртот
  Украина усвои закон тој месец, со кој, меѓу другото, беа заострени казните за оние кои избегнуваат регрутација и ја намали старосната граница за регрутирање од 27 на 25 години, со цел да се олесни мобилизацијата на нови војници, што украинските сили го имаат за итно им се потребни на повеќе од две руска војска.

  Во меѓувреме, многу украински медиуми денеска објавија документ во кој се наведува дека Министерството за надворешни работи ги укинува конзуларните услуги за сите мажи од Украина на возраст од 18 до 60 години.

  Во документот, потпишан од заменик-министерот за надворешни работи, Андриј Сибига, пишува и дека претставништвата на мажите во странство ќе им издаваат само документи кои ќе им овозможат да се вратат во Украина, пренесува австриската агенција АПА.
  Нови жртви на руските напади
  Во меѓувреме, во Украина се јавуваат нови руски напади. Руските сили среде ноќ гранатираа 17 населени места во областа Керсон, при што загинаа две лица, а уште шест беа ранети, соопшти гувернерот на регионот Олександр Прокудин. Оштетени се осум катни згради и 26 куќи, јави украинската агенција Укринформ.

  Според локалните власти, девет лица се ранети во нападот со руски дрон врз градот Одеса на полноќ. „Четири од нив се деца на возраст од 12 и 9 години и две бебиња на помалку од една година“, напиша регионалниот гувернер Олег Кипер на Телеграм. Оштетени се неколку згради, јавува германската прес-агенција dpa.

  Лондон ќе додели дополнителна воена помош од половина милијарда фунти за Киев
  Британскиот премиер Риши Сунак денеска пристигна во Варшава на разговори со полскиот премиер Доналд Туск и генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг за Украина и пошироката европска безбедност. „Одбраната на Украина од бруталните амбиции на Русија е клучна за нашата безбедност и за цела Европа“, рече Сунак пред патувањето. Тој вети дека рускиот претседател Владимир Путин, во случај на успех во Украина, нема да застане на границата со Полска, пренесува француската агенција АФП.

  На пат за Полска, како што пишуваат британските медиуми, тој ги повикал европските земји да и пружат поголема поддршка на Украина. Според неговите говори, важно е Европејците да инвестираат во сопствената безбедност. Тој, исто така, нагласи дека Обединетото Кралство е првата земја што ја снабдува Украина со борбени тенкови со долг дострел и ракети за маневрирање и прва што ги обучува украинските војници и пилоти.

  Според зборовите на претставникот за печат на Даунинг стрит, Сунак денеска телефонски разговарал со украинскиот претседател Володимир Зеленски, со цел да го увери во цврстата поддршка на Обединетото Кралство во одбраната на Украина. Во исто време, тој потврди дека Лондон ќе му обезбеди на Киев дополнителна помош во вредност од 500 милиони фунти (околу 580 милиони евра), која ќе вклучува повеќе од 1.600 проектили, вклучително и ракета за противвоздушна одбрана и дополнителни водени проектили со долг дострел. Се вели дека Сунак украл повеќе од 400 воени возила, вклучително и оклопни, и речиси четири милиони парчиња муниција. Ова ќе биде најголемиот пакет британска воена поддршка за Украина досега.

  Сунак е во посета на Полска во време кога Украина бара од своите сојузници да обезбедат повеќе муниција и воздушна одбрана за војската против Русија. Западните земји се исто така под притисок да заработат руски закани расходи за сопствена одбрана.

  Минатиот викенд Конгресот на САД одобри воена помош од 61 милијарда долари за Украина со задоцнување од неколку месеци. Во последните денови Германија најави дека ќе испрати дополнителен систем за воздушна одбрана „Патриот“ во Украина. Столтенберг претходно изрази очекување дека повеќе членки на НАТО наскоро ќе објават дека ќе обезбедат нова воздушна одбрана за Украина. Сунак ќе отпатува од Полска за Германија, каде во среда во Берлин треба да се сретне со канцеларот Олаф Шолц.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img