More

  Бајден на Денот на планетата Земја: Свесен сум за жртвите од климатските промени од прва рака

  spot_img

  Бајден на Денот на планетата Земја: Од прва рака сум свесен за жртвите од климатските промени На Светскиот ден на планетата Земја, американскиот претседател Џо Бајден најави неколку мерки за намалување на емисиите на стакленички гасови. До летото 2030 година, тој сака САД да заштитат и зачуваат најмалку 30 отсто од американското земјиште и води. Во меѓувреме, американските нафтени гиганти бележат рекордни приходи.

  Во понеделникот, на Светскиот ден на планетата Земја, американскиот претседател Џо Бајден ја нарече климатската криза криза на постоењето на планетата и луѓето, за што се потребни итни и јасни мерки. Сем најави неколку мерки за намалување на емисиите на стакленички гасови, вклучително и седум милијарди долари инвестиции во соларна енергија, пренесува американската телевизија Си-Ен-Ен.

  „Како претседател, од прва рака сум свесен за катастрофалните жртви на климатските промени. И покрај страшните последици и во демократските и во републиканските земји, сè уште има луѓе кои ја негираат климатската криза. Сакаат да не повлечат назад, па јас сум решен да продолжам понатаму“, рече тој и наведе поплави, пожари, екстремни горештини и други појави кои научниците ги припишуваат на последиците од глобалното затоплување.

  Владата има намера да подели пари на сојузните држави, домородните заедници, општините и непрофитните организации за развој на програми за соларна енергија. Во Вашингтон велат дека со овие мерки ќе се овозможат летни заштеди од 350 милиони долари во трошоците за струја.

  САД достигнаа рекорди во производството на нафта
  „Ќе ви платиме за борбата против климатските промени, додека вие ќе научите како да поставувате соларни панели, да се борите со пожари, да обновувате мочуришта и многу други работи“, им порача тој на младите кои ќе се приклучат на неговиот т.н. и климатскиот кор, најави Бајден и објасни дека на крајот на соработката ќе им се помогне со вработување во приватниот сектор.

  Бајден си постави за цел да заштити, зачува и обнови најмалку 30 отсто од американското земјиште и води до летото 2030 година. Досега тоа им успеа на 16,6 милиони хектари, а на Алјаска наскоро ќе заштитат уште 5,3 милиони хектари, објави Белата куќа.

  И покрај достигнувањата на Белата куќа на полето на проширување на употребата на зелените технологии, за време на мандатот на Биднов, САД постигнаа рекорди во производството и извозот на нафта. Во тоа време рекордни приходи забележаа и американските нафтени гиганти.

  Минатата година, поради климатските и временските катастрофи, Азија беше најпогодениот регион во светот, според Обединетите нации (ОН). Азија се загрева побрзо од глобалниот просек, главната причина за смртните случаи и економската штета минатата година беа поплавите и бурите, се вели во извештајот објавен денеска за климатските услови во Азија во летото 2023 година. Глобалните температури достигнаа рекордни вредности минатата година. а според Светската метеоролошка организација (WMO), која работи под покровителство на ОН, се загрева особено брзо и минатата година остана најпогодениот регион во светот поради временските услови, климата и опасностите поврзани со водата.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img