More

  Турција: Израел систематски ги прогонува Палестинците

  spot_img

  Турција денеска го обвини Израел дека систематски ги прогонува Палестинците по нападите во градот Рафа во јужниот дел на Појасот Газа.

  „Веруваме дека оваа операција е дел од планот за протерување на жителите на Газа од нивната земја“, соопшти турското Министерство за надворешни работи, пренесе германската новинска агенција dpa.

  Во исто време, тие изразија загриженост за се позачестените израелски напади во областа Рафах, каде што се нашле околу 1,4 милиони Палестинци од другите делови на Газа. Според Анкара, ова дополнително ја влошува хуманитарната трагедија во Газа и ги поткопува напорите за постигнување траен прекин на огнот во регионот.

  Турското Министерство за надворешни работи ја повика меѓународната заедница, особено Советот за безбедност на ОН, да преземе соодветни мерки за да го запре Израел.

  Односите меѓу Турција и Израел стануваат се послаби
  Односите меѓу Турција и Израел значително се влошија за време на воената операција во Газа. Иако турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го осуди терористичкиот напад врз Израел на 7 октомври, тој подоцна го означи исламистичкото движење Хамас, кое е одговорно за нападот, како ослободителна организација.

  Ердоган се смета и за еден од најгласните критичари на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху. Минатиот декември, меѓу другото, тој го спореди со Адолф Хитлер и побара од сојузниците на Израел да престанат да ги поддржуваат терористичките акции на израелската армија.

  Израел ги отповика и израелските дипломатски претставници во Анкара поради критиките на Ердоган. Ердоган веќе ги прекина дипломатските односи со Израел и повика на судење на израелскиот лидер пред Меѓународниот кривичен суд во Хаг.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img