More

  Црна Гора избира претседател, а меѓу кандидатите е и инфлуенсер

  - Advertisement -

  Во Црна Гора во недела наутро почнаа претседателските избори на кои граѓаните на таа земја избираат меѓу седуммина кандидати за нов претседател на државата, а конечниот исход се очекува да биде познат во вториот круг.Актуелниот шеф на државата и кандидат на неговата Демократска партија на социјалистите Мило Ѓукановиќ и лидерот на просрпскиот Демократски фронт (ДФ) Андрија Мандиќ, претставничката на Социјалдемократската партија (СДП) Драгиња Вуксановиќ Станковиќ, претседателот на За петгодишен мандат се борат демократите Алексе Бечиќ, Јаков Милатовиќ од Движењето Европа Сад (ПЕС), лидерот на Обединета Црна Гора Горан Даниловиќ и инфлуенсерот Јован Радуловиќ.

  Право на глас на изборите за претседател на Црна Гора имаат 542.154 граѓани, а гласачките места ќе бидат отворени до 20 часот. Првите прелиминарни резултати беа објавени во 21 часот.

  Според анкетите на јавното мислење, извесен е вториот круг од изборите, кој ќе се одржи на 2 април.

  Анкетите покажуваат дека во вториот круг ќе влезе Мило Ѓукановиќ, а за противник се борат Мандиќ, Бечиќ и Милатовиќ.

  Ситуацијата пред изборите дополнително се искомплицира со одлуката на Ѓукановиќ оваа недела да го распушти црногорскиот парламент, по истекот на рокот и неуспешниот обид за формирање влада. Така, според законите на Црна Гора, парламентарните избори ќе треба да се одржат до крајот на мај. Се верува дека одлуката за распуштање нема значително да влијае на резултатите од претседателските избори.

  Изборите во недела ќе ги следат набљудувачи од мисијата на ОБСЕ, Советот на Европа и набљудувачката мисија на Европскиот парламент, предводени од известувачот за Црна Гора Тонино Пицула, како и набљудувачи од локални невладини организации.

  Од воведувањето на повеќепартискиот систем во 1990 година, Црна Гора имаше осум претседателски избори и тројца претседатели.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img