More

  Центрите за контрола и превенција на болести објавија: Оваа година ќе се добијат четири вакцини

  spot_img

  Можеби мислите дека вакцинирањето против грип е доволно за да бидете здрави оваа зима, но тоа не е сета заштита што ви треба. Центарот за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) објави листа на препорачани вакцини за 2024 година.

  1. Вакцина против ковид
  ЦДЦ препорачува вакцинација против Ковид повторно оваа година, но агенцијата се предомисли за каков вид. Според ажурирањето на ACIP, повеќе не се препорачуваат бивалентни mRNA вакцини против Ковид кои се користеа во текот на сезоната 2022-2023 година, пишува Best Life.

  Наместо тоа, на сите возрасни сега им се советува да примат барем една доза од вакцината „Ковид-19“ со новата формулација од 2023 до 2024 година. Заменувајќи ги претходните бивалентни вакцини, едновалентните вакцини се формулирани за да ја таргетираат Omicron варијантата XBB.1.5, според ЦДЦ.
  2. Вакцина против РСВ
  Нова вакцина против респираторниот синцицијален вирус (RSV) е исто така на списокот за 2024 година. Pfizer минатата година доби одобрение од американската Администрација за храна и лекови (FDA) за својата RSV вакцина Abrysvo, а сега ЦДЦ ја препорачува за две групи луѓе: жени кои се бремени и бремени 32 до 36 недели и луѓе над 60 години.

  3. Вакцина против сипаници
  ЦДЦ, исто така, препорачува рутинска вакцинација против сипаници за некои возрасни за прв пат. Според соопштението на агенцијата, „сите возрасни во која било возрасна група со зголемен ризик од инфекција треба да добијат серија од две дози“ на Jynneos вакцина против сипаници.

  4. Вакцина против менингитис
  Новата комбинирана вакцина против менингитис е последна на листата препорачана за 2024 година. Во октомври, FDA ја одобри новата вакцина на Pfizer, Penbraya, која штити од петте најчести варијации на менингококна болест.

  „Возрасните може да добијат една доза Penbraye“, наведува ЦДЦ во своите нови упатства.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img